Bila sam na pregledu kod ginekologa koji mi je uradio kolposkopiju i rekao da imam HPV. Imala sam samo jednog partnera, on takodje.Zanima me da li je moguce da se dobije nekim drugim putem osim seksualnim i kako? Da li je moguce da je doktor pogresio? Hvala mnogo

    Odgovoreno: 24. 04. 2007.
    • Najcesci nacin prenosenja je seksualni kontakt- ostali nacini se spominju i verovatno su moguci : ves, peskiri cak i navodno depilacija, kao i nepoznat nacin- tako barem kaze literatura. Kod muskaraca najcesce nema manifestacije u vidu kondiloma , dok je kod zena zbog anatomije genitalija manifestacija istih cesca. Takodje za pojavu infekcije bitan je kako opsti tako i lokalni imunitet. Svako ko radi ima mogucnost da pogresi, a Vase je pravo da potrazite i drugo misljenje (second opinion).