Poštovani doktore, vaši savjeti mi puno znače i mogu vam reći da sam svakim vašim odgovorom spokojinija i mirnija pa eto za svaku sitnicu volim da se konsultujem sa vama, i nadam da nećete zamejriti na ovolikoj količini pitanja. Naime što to tačno znači uzimanje karličnih mjera kako se vrši to mjerenje..i je li bolno? Na prethodnom pregledu doktorka je rekla da mi je vagina jako uska i "mesnata" i da pored epizotomije može bit problema? Pa me interesuje dal se to nekako može "raširiti" tako da se izrazim..? Ona mi je sajetovala upražnajvanje odnosa jer je trudnoća normalna. A rekla mi je da je i problem što imam sala na stomaku pa bi i to predstavljalo problem u slučaju carskog reza ( -trudnoću počela sa 77 kg. dobila u trudnoći još 7 višak postoji al ne baš u velikoj količini iskreno da vam kažem) Imam još par nedoumica vezanih za porodjaj jer sam čula da su se neke žene same doma klistirale pa me interesuje ako ima dovoljno vremena dal taj dio barem mogu izvršiti bezbjedno u kući i koji je najbolji metod? Takodje me interesuje da li brzina otvaranja zavisi od organizma porodilje ili se i taj proces nekako može podspješiti i ako može koji je najbolji način da se žena što bolje otvori? Iskreno vam hvala na razumijevanju i svim korisnim odgovorima do sada! Veliki pozdrav!

    Odgovoreno: 10. 06. 2008.
    • AUUU!!!! pa vi ste mi kroz Vase ptanje obuhvatili ogroman deo akuserstva i vrlo je tesko sve objasniti. Ipak prvo: karlicne mere nas indirektno obavestavaju o kostanom kanalu kroz koji prolazi beba- postoje odredjene mere i ako ste normalno gradjena ne zamarajte se time to nije nesto sto Vas treba da brine; drugo uska vagina?- o tome ne treba suditi pre nego pocne
      porodjaj i to nista ne znaci- ona je meki deo porodjajnog kanala i ne predstavlja nikakav problem sama za sebe- ne sekirajte se ni po tom pitanju ; (ne znam da li se Vasa dr bavi akuserstvom- a i ako se bavi uopste nema potrebe da unapred daje bilo kakve pretpostavke);  Prvo i drugo zajedno: da li ce odredjena beba proci odredjenu karlicu (Vasu) videce se kada porodjaj pocne- to se zove funkcionalna dijagnostika i individualna je stvar a zavisi od niza faktora koji se prate tokom porodjaja i uvek mogu da iznenade pozitivno ili negativno- zato je porodjajna sala uvek otvorena operaciona sala (porodjaj se uvek moze zavrsiti C.Rezom)- ali ni o tome Vi nne treba da razbijate glavu unapred; trece: odnosi u trudnoci- ako imate potrebu moze nikakva ni korist ni steta; cetvrto: salo na stomaku- pa sta - nema noza koji ne moze da presece salo -AKO treba; peto: klistir- mozete se sami klistirati kuci ili poneti mikroklizmu sa sobom u porodiliste gde ce Vam je babice plasirati - kako god Vam je zgodno; sesto : od pocetka regularnih kontrakcija (3/10 min) do porodjaja kod prvorotke prodje i do 12 h
       znaci imate vremena ;sedmo: porodjaj se moze ubrzati o donekle obezboliti, ali to je stvar Vasih lekara a ne Vasa te je iluzorno da Vam objasnjavam jer to ni9je tako jednostavno; osmo: opustite se ne razmisljajte previse o ovim stvarima - trudnoca i porodjaj su prirodne stvari a ne bolest i problem ( u najvecem broju slucajeva) a sto je cesto to je cesto.