Postovani doktore Stefanovicu, da li je moguca dvostruka ovulacija kod menstrualnih ciklusa koji se javljaju na 30-35 dana ( nikada na kraci vremenski razmak ) ? Imam 30 godina, pomenute cikluse koji su jako obilni i bolni. 14-og i 15-og dana ciklusa primetila sam jako vodeni sekret uz prisustvo koncica krvi ( prvi dan ) a sutradan braonkasti iscedak, takodje uz obilnu vodenu sekreciju. 16-od dana nije bilo simptoma, dok 17-od dana su se javili isti simptomi kao prethodnih dana. Da li se radi o jednoj istoj ovulaciji ili su nastupile 2 ovulacije u istom ciklusu sa razmakom od par dana ? I kada je mogucnost zaceca najveca ( bilo da se radi o jednoj ili 2 ovulacije ) ? Hvala Vam najlepse na odgovoru i srdacan pozdrav.

    Odgovoreno: 24. 04. 2007.
    • Teorijski dve ovulacije su moguce, ali izuzetno retko, tako da se verovatno radi o jednoj ovulaciji i kod Vas jer sto je cesto to je cesto. Bez UZ-nog pracenja Vam ne mogu reci koliko je i da li je bilo vise ovulacija, a to u sustini nije ni bitno- dovoljna je jedna. Bolne menstruacije su indirektan znak ovulatornih ciklusa (dobar znak), a njihova obilnost je manje vise individualna stvar- ne treba brinuti ukoliko Vas ne uvode u anemiju i slabost.. Oskudna krvavljenja cesto prate ovulaciju- ne treba se sekirati zbog toga. Druga faza menstrualnog ciklusa je stabilnija od prve (do ovulacije) te vreme ovulacije izracunavate retrogradno: oduzimanjem 14 dana od duzine trajanja ciklusa i u tom periodu je mogucnost zaceca najveca ( +- 2 do 3 dana).

Komentari na pitanje: #642

    • Postovani doktore!Molim Vas da mi odgovorite.Imam 39 god.i pre par meseci pocele su da mi se desavaju jako cudni simptomi bas u vreme ovulacije.Ona obicno dolazi par dana nakon ciklusa jer je jako kratak i proverim ju pomocu maybe baby mikroskopa.Ono sto me zabrinjava to su blage mucnine,glavobolja i strahovita slabost u rukama i nogama kao da me prehlada lomi neznam kako drugacije da Vam to opisem.Imam osecaj da su mi ruke i noge toliko slabe kao da ce puci.Krvna slika je bila u redu,kao i papa test i pregled kod ginekologa i nalaz stitne zlezde.Takodje imam problem da zatrudnim.Koje je Vase misljenje da li trebam jos neke analize da uradim,da li mi je to mozda od stresa?Puno Vam hvala na odgovoru.Pozdrav!