Da li mozete da mi objasnite koliko iznosi normalana debljina endometrijuma,i kako to utice na plodnost,posto mi je lekar rekao da imam zadebljan endometrijum 13mm ?Da li to moze da se smanji i kako?Imam 21 godinu i zbog neredovnog ciklusa pijem kontraceptivne pilule. Hvala

    Odgovoreno: 10. 06. 2008.
    • Debljina endometrijuma zavisi od faze ciklusa, pa tako neposredno posle menstruacije (u ranoj proliferativnoj fazi ) endometrijum je tanak 1-2 mm dok je u sredini ciklusa (u vreme ovulacije) 6-7mm. Obzirom da pijete kontraceptive endometrijum bi trebalo da bude tanji. Popricajte sa Vasim ginekologom - moguce je da se radi o polipu (mada sumnjam)- sto nije nista opasno, ali se treba propratiti. Moguca je tzv. medikamentozna kiretaza (lekovima druge faze ciklusa)- a to Vas ginekolog zna pa popricajte sa njim o eventualnoj potrebi za tim.

Komentari na pitanje: #6408

    • Postovani,

      bila sam na kontroli kod ginekologa. 28 dan ciklusa a endometrijum 4 mm. Da li to znaci da necu da dobijem ciklus uskoro. Inace imam 43 godine i malo neredovne cikluse zadnjih godinu dana. Na odmor idem za 5 dana i danas sam pocela da pijem primolut nor za odlaganje ciklusa. Da li treba da ga uopste pijem ako se moze zakljuciti po debljini endometrijuma da necu da dobije uskoro.