Postovani doktore Imam 29 god i imam policisticne jajnike. Pre 7 meseci osetila sam bolove u donjem delu trbuha. Ispostavilo se da imam hronicnu upalu jajnika. Od tad do sada moj ginikolog mi je davao razne terapije ali ni jedna nije bila uspesna. bol bi prosla prvih 2 dana i 3 dan bol bi se vratila. Sumnjao je na sve na endomentriozu, na hormonski disbalans uzrokovan tiroidnom zlezdom... Tiroida je sada uredu. konacnu dijagnozu nemam. pila sam jake antibiotike kao pancef, reproks, vaginalne tablete ali nista nema rezultata. Zadnje sam primala 10 geramicin inekcije ode 120 mg. To je malo smanjilo bol ali evo od sinoc su opet poceli bolovi. I ranije sam imala probleme sa jajnicima ali bi uvek prolazilo sa uvinim cajem ili vibramicinom. molim vas recite mi sumnjat li na nesto i sta moze da mi bude. primetila sam kada dodzem malo duze u kontaktu sa hladnm vodom tada pocinje bol. Interesantno je sto kadqa me bole jajnici imam i bolove u kicmi Hvala vam puno

    Odgovoreno: 09. 06. 2008.
    • Postoji u ginekologiji jedan sindrom koji se zove PID (pelvic inflamatory desaese) cija je osnovna karakteristika bol u maloj karlici. Najcesci uzrocnik je hlamidija te  bi sa Vasim ginekologom trebalo razmotriti terapiju po tom osnovu ( ne znam sta ste i koliko dugo pili- pa popricajte sa njim- tu su lekovi izbora tetraciklini, hemomicin, ciprocinal...). Istovremeno  predlazem da ukljucite oralnu kontracepciju sto ce pomoci ukoliko je u pitanju endometrioza. Na kraju ako Vam nije van planova trudnoca dolazi u obzir a ako niste jos uvek spremni dijagnosticka laparoskopija. Naravno potrebno je iskljuciti oboljenja debelog creva i urinarnog trakta. To bi Vam otprilike bio algoritam (postupak) koji bi trebalo da definise i otkloni bol.