Dragi doktore,godinu dana sam pokusavala da zatrudnim,ali kako mi nije polzilo za rukom javila sam se ginekologu koji je UZ utvrdio uvecanje desnog jajnika i neke mikrocisticne pojave.Kako imam neredovne mensruacije na otprilike 60 dana,prekomerenu telesnu tezinu,pojacanu maljavost,uputio me je da uradim hormone,rezultati su sledeci,ESTRADIOL-324,1-FSH-8,60-lh-45,39-progesteron-1,47-prolaktin-768,8-testosteron-1,30.Prepisao mi je BROMOKRIPTIN u dozi 2x1.Sinoc sam popila prvu tabletu i prvo sam osetila pospanost,a onda i mucninu,vrtoglavicu,a zatim povracanje...ujutru sam takodje popila tabletu i imala iste simptome sem sto kada sam popila prvu tabletu tri puta sam povracala,a jutros samo jednom!obavestena sam o nus pojavama ali me interesuje da nije doza prevelika za pocetak jer sam cula da treba poceti postepeno da bi se organizam privikao?unapred zahvalna!

    Odgovoreno: 01. 06. 2008.
    • Ako su tbl od 2,5 mg onda je to doza koja se propisuje- samo sto ja mojim pacijentkinjama terapiju pocinjem sa pola tbl. uvece, zatim drugu polovinu ujutru a vec isto vece cela tbl- obicno nezeljeni efekti nestanu vec drugog dana. Ako ne mozete da podnesete oralnu terapiju mozete ih aplikovati vaginalno (dobar stos koji  funkcionise), Postoji i lek Dostinex, ali ga jos uvek nema na nasem trzistu (za hiperprolaktinemiju). Vi imate sve simptome sindroma policisticnih jajnika i kod Vas ce verovatno biti potrebno da se ciklus stimulise a ovulacija indukuje klomifenom ili metforminom. Potrebno je da uradite oralni glukozo-tolerans - test sa insulinemijom- jer ovaj sindrom cesto ide sa insulinskom rezistencijom. Znaci potrebno je da Vas i ginekolog i endokrinolog kompleksno sagledaju i obrade.