Postovani doktore, imam 43 godine do sada nikad nisam koristila kontracepciju iz zdravstvenih razloga, imala sam hepatitis 10 nakon prvog porodjaja a imam i jako prosirene vene na nogama. Zanima me da li postoji neko oralno kontraceptivno sredstvo koje bih mogla da koristim jer nesto nemam poverenja u lokalnu kontracepciju a suprug nije bas svaki put raspolozen za prezervativ. Moje godine zahtevaju oprez pa Vas molim za preporuku. Imala sam tri porodjaja, jedan namerni abortus, sada imam policisticne jajnike i miomatozni uterus, laik sam ali mislim da su tu male sanse za trudnocu mada, kakve sam srece moze bas da se desi, najvise se bojim vanmatericne. Unapred hvala na odgovoru.

    Odgovoreno: 30. 05. 2008.
    • Sanse za trudnocu su male , ali postoje. Na sajtu imate tekst Kontracepcija pa ga procitajte. Moj savet za Vas je spirala Mirena- ona ce Vas zastititi od nezeljene trudnoce, smanjice kolicinu krvavljenja, olaksace Vam perimenopauzalne tegobe koje se mogu ocekivati, i sprecice dalji rast mioma. Nosi se 5 godina a posle Vam kontracepcija nece ni trebati. Oralna sredstva za Vas , u tim godinama i sa tim problemima se ne preporucuju.