imam neredovne menstruacije od pocetka,3 puta godisnje.od pre dva meseca imam neki braon iscedak,traje po par dana,onda nestane par dana pa se opet pojavi,sad mi vec to traje mozda i vise od 7 dana.jako sam uplasena jer neznam sta se to samnom desava,molim vas mozete mi objasniti sta uopste znaci taj braon iscedak

    Odgovoreno: 25. 05. 2008.
    • Na osnovu ovoga sto ste napisali moguce je da pripadate zenama koje imaju sindrom policisticnih jajnika (PCOSY) koga karakterisu: jajnici zadebljale kapsule, retke menstruacije, izostanak ovulacije, hormonski dizbalans, gojaznost, pojacana dlakavost, insulinska rezistencija i naravno sterilitet. Ne moraju biti prisutni svi simptomi ovog sindroma, ali dovoljno je da nemate ovulaciju i problem je tu (neredovni ciklusi, krvavljenja pre vremena....).
      Da bi se definisao problem potrebno je ispitivanje koje ce pre svega obuhvatiti hormonski status (od 2-4 dana spontanog ciklusa), folikulometriju (UZ-cno pracenje rasta folikula) i naravno ginekoloski pregled. Kada se ovo obavi i vase stanje definise bice moguce i adekvatno lecenje - ciklus cete urediti hormonskim preparatima - najcesce oralnom kontracepcijom (ukoliko ne zelite trudnocu).
      Obavezno uradite i kolposkopiju i PA- test.
      Nema razloga za brigu, ali ima razloga da se Vase stanje ispita te se zato obratite ginekologu.