Postovani doktore, hvala Vam na brzom odgovoru i savetu, Vas odgovor deluje ohrabrujuce. Kupicu Ovastin i krenuti sa mazanjem, samo mi recite da li se maze samo izvana ili iznutra takodje? Nisam napisala u prvom javljanju da je uzrok mojih policisticnih jajnika poviseni inzulin, radila sam OGTT, dok za ostale hormonske pretrage moja dr kaze da su u redu. Nalazi su sledeci: Insulin 7,5 Insulin 120 min 56,3 hTSH 3,42 FSH 7,33 LH 8,9 PROLAKTIN 143,0 ESTRADIOL 80,9 TESTOSTERON 3,54 Interesuje me da li da umesto Cikloproginove radije krenem sa Glucophage tabletama, koji su mi jos ranije prepisani, a ja nikako da krenem da ih uzimam, misleci da je nesto drugo uzrok mojim tegobama? Ili se mogu Glucophage i Cikloproginova uzimati zajedno? Takodje sam citala na netu i o biofeedback metodi koja je skupa, 4 100 din po tretmanu, nisam sigurna da li bih imala koristi od takve vrste terapije? Ne znam da li ste se u Vasoj praksi vec susreli sa ovakvom dijagnozom (moja ginekologica, inace predivna zena, ne zna puno o tome), a meni ti bolovi predstavljaju veliki problem, jer su svakodnevni, jos jednom zahvaljujem na odgovoru! Re: Postovani, molim Vas za savet pri lecenju vulvodinije, koja mi je dijagnosticirana nakon bezbroj ginekoloskih, uroloskih, internistickih i fizijatriskih pregleda. Imam 35 god i nisam radjala. S ginekoloskog aspekta lecena sam unazad godinu dana od E.Coli, skidani su kondilomi radiotalasima, svi ostali brisevi na hlamidije, miko i ureaplasme, gljivice su uvek bili negativni. Imam od ranije PCOS. Unatoc izlecenoj E.Coli i uklonjenim kondilomima moje tegobe su i dalje perzistirale, stalana bol i pecenje pri ulazu vagine, bolni odnosi, a pogotovo sutradan bolovi nakon odnosa, bol i nadustost u u donjem delu stomaka, bol u donjem delu ledja, kao i delomicno bol u rektalnom delu. Daljnim pretragama smo iskljucili neko ozbiljnije oboljenje, radjene su lab. pretrage, SE, KKS, CRP, fibrinogen, tumor markeri, helicobakter, stolica na okultno krvarenje i gljivice, sve je uredu, urografija i cistoskopija, kolonoskopija, ct zdjelice, rtg donjeg dela kicme, ukratko receno na svim tim pretragama je ponesto nadjeno kao npr, kamen i pesak u oba bubrega, izrazena aerokolija u stomaku, hemoroidi, uklonjen je polip u debelom crevu na 40 cm, poslan na testiranje i lumbalna osteoporoza. Uskoro trebam zapoceti fizijatrijsku terapiju vezano za kicmu i karlicu, ali me interesuje sto jos mogu ukljuciti u lecenje vulvodinije, informisala sam se na internetu, vidim da mogu da se ukljuce i antidepresanti, ne znam koji su registrovani kod nas u Srbiji i da li su zaista od pomoci?!, ukoliko imate ikakvih saznanja vezano sa ovu vrstu boli, molila bih Vas za misljenje, hvala unapred! Pokusacu da Vam prakticno pomognem oko ovog problema. Moj savet je tri meseca Cikloproginova (hormonska stabilizacija) i lokalno krema Ovestin prve nedelje 5 dana uvece posle 1-2 x nedeljno - po uputstvu. Budite strpljivi bar 10-tak dana. Takodje savetovacu i supozitorije Naproksena (ili Diklofena) po potrebi (kada bas boli). Za blage antidepresive obratite se psihijatru- mogu se naravno dobiti i mogu pomoci.Terapija ce sigurno pomoci.

    Odgovoreno: 24. 05. 2008.
    • Imate uputstvo (i spolja i unutra). Posto imate insulinsku rezistenciju- obavezno krenite sa metforminom (uz konsultaciju endokrinologa- mislim na doze- 2x1 ili 3x1) Vremenom ce se verovatno srediti i ciklus ali sa cikloproginovom ce ici brze- dakle 3 meseca CP i obavezno metformin