Postovani, Uz izvinjenje ukoliko ovakvo ili slicno pitanje vec postoji, zamolila bih vas da mi odgovorite tj da date savet vezan za trudnocu posle carskog reza. Ona ( prijateljica) se carskim rezom porodila pocetkom juna prosle godine. Sada je na pocetku trudnoce i ginekolog je savetovao da dete ne zadrzi. Konstatacija je da se nije oporavila od predhodnog porodjaja. Rana nije zarasla.Odluku nije lako doneti, a treba biti svestan i nekih posledica, koje cete nadam se vi predociti. Mozete li dati strucno misljenje i savet koji ce i te kako biti uzet u obzir. Zahvaljujem na svemu do sada izrecenom.

    Odgovoreno: 22. 05. 2008.
    • Na sajtu imate tekst o carskom rezu - procitajte ga. Kratko: savetuje se da razmak izmedju trudnoca ( prva zavrsena CR-om) bude najmanje 18 meseci - to je donja granica ispod koje su komplikacije cesce ( popustanje reza na materici, patoloska insercija posteljice...). Ranije je savetovano da razmak bude tri godine,  a sada 18 meseci. Sta raditi- neka nastavi trudnocu ako joj se to uklapa u zivotne planove- nije ni prva ni poslednja koja je to napravila- samo su potrebne cesce kontrole i plansko zavrsavanje porodjaja CR-om 10-tak dana pre termina. Pozdrav.