Poštovani dr Stefanoviću, već sam se jednom obraćala pre 20ak dana. Imam 27 god, prva trudnoća - spontani u 15 nedelji. Pitala sam za bol sa leve strane, pa ste mi rekli da proverim KS, što i jesam uradila još u martu i ok je (sve vrednosti su u granicama proseka), sedimentacija je 8, a CRP nisam našla nigde na nalazu?! Dr kod koje idem je videla nalaze i rekla da je laboratorija mirna. Drugo pitanje je bilo da li da idem na analize koje se rade nakon spontanog. Što se uobičajenih analiza tiče prošle godine sam u martu uradila V bris, mikroplazmu, ureaplazmu, papa i test na hlamidiju - sve je bilo ok, a zatrudnela sam u septembru - ovo navodim jer neznam koliko često se menja nalaz, pretpostavljam da V bris varira često, a za ostale ne znam. Mišljenja sam da je najbolje da ih ponovo uradim neposredno pred novu trudnoću - Da li se slažete? E sad ono glavno zbog čega Vam pišem. Savetovali ste mi da pročitam uzroke pobačaja na ovom sajtu. I interesuje me koji su simptomi slabosti žutog tela. Pre trudnoće 3 godine unazad sam imala nakon menstruacije braon iscedak, gust i lepljiv sa specifičnim mirisom na "paljevinu", znači nakon menstroacije od 5 do 7 dana još 3 do 5 dana takav iscedak. Na ovo sam se žalila kod više lekara i svi su slezali ramenima. Sada, nakon trudnoće i pobačaja, nemam više taj iscedak. Da li to ima neke veze sa funkcionisanjem žutog tela, i kako se proverava njegovo funkcionisanje. Pored svega navedenog radim sa ljudima i stalno sam pod stresom, što po mojim saznanjima izuzetno utiče na nivo i funkcionisanje hormona. HP nalaz: necrosis et lujalinosis placental - pisano je pisanim slovima nije baš čitko! I još nešto, tokom trudnoće sam imala žuti, limun žuti iscedak i to poprilično, na šta mi je dr rekla "to je tek početak".

    Odgovoreno: 20. 05. 2008.
    • Simptomi popustanja zutog tela su mrko braon krvavljenja- prljanja 4-5 dana pre ocekivanog ciklusa- to sto se Vama desavalo nije isuficijencija zutog tela. Sagasan sam da ponovite analize- moguce je da je infekcija bila uzrok Vaseg pobacaja (iz histopatoloskog nalaza posteljice). Sto se tice stresa - tacno je da utice na funkcionisanje celog organizma, ali da direktno bude uzrok pobacaja u 15-oj nedelji- to je malo verovatno. Napravite pauzu od 3 meseca, ponovite bakterioloske pretrage, pijte folan 1dnevno i bedoxin 1-2 tbl. dnevno i ponovo krenite u akciju.