Postovani, Imam 33 godine.Nisam jos radjala.Na UZ pregledu je konststovano da imam miom na materici.Doktorka mi je rekla da se miom nalazi na takvom mestu da ne treba da strahujem , pogotovo sto nemam bolove niti obilne menstruacije.Evo sta mi je napisano u nalazu: Dg.Myoma uteri Vagina normalne dubine i prolaznosti,glatkih zidova,PVU kupast, OEU zatvoreno, oko njega REE.Uterus u AVF 90X36,8X48 7mm, na fundusu miom 31x23mm VS-II PA-II Moje pitanje glasi: Da li ovakav miom treba operisati jer sam cula da u trudnoci moze da poraste i napravi problem, kao i da moze biti uzrok da zena ne moze da ostane trudna. Unapred hvala i pozdrav

    Odgovoreno: 17. 05. 2008.
    • Miom koji ne remeti supljinu materice- odnosno nalazi se na povrsini materice tzv. subserozna lokalizacija ne pretstavlja nikakvu prepreku za trudnocu. Verovatno se radi o takvom miomu i Vasa dr Vas je ispravno savetovala. Cinjenica je da miomi rastu u trudnoci, ali to Vas ne treba da brine. Takodje stanja-miomatozno izmenjene materice mogu biti pracena sterilitetom koji se uklanjanjem mioma resava- to ste ispravno procitali, ali jos uvek se ne zna da li Vi imate taj problem ili ne.
      Rezime: slobodno krenite u akciju pravljenja bebe bez uklanjanja mioma. Ako posle 8-12 meseci ne ostanete trudni- ukolnite ga- to je moj savet.