Na poslednjem ginekoloskom pregledu mi je ustanovljeno da imam kondilome, prve odnose sam imala sa svojim sadasnjim partnerom, da li sam taj virus dobila od njega, je li to resiv problem (ako se primeni "spaljivanje" istih) i da li taj virus moze da dovede do seriliteta? Imam jos jedno pitanje:ako mi je partner preneo isti virus, da li je potrebno da se i on ocisti od toga ( da li uopste to i moze) i dajte mi malo detaljniji odgovor uvezi toga, kom lekaro moze da se javi?

    Odgovoreno: 12. 05. 2008.
    • HPV infekcija je polno prenosiva infekcija- gde su muskarci uglavnom vektori (kod muskaraca je manifestna infekcija mnogo redja no u zena- zbog prirode genitalija). Manifestacija infekcije je cesca u stanjima pracenim padom imuniteta (bolest, stres, trudnoca....). Stvar je resiva, ali uvek postoji mogucnost recidiva jer se radi o intraepitelnom virusu (smesten je u celijama epitela) - virus jos niko nije uspeo da pobedi. I partner treba da bude pregledan -mozete i sami (lupom, ili kozni ili Vas ginekolog). Ne dovodi do steriliteta.