Postovani dr.Stefanovicu, Imam 30 godina i problem sa ciklusom.Tacna dijagnoza je Dg:Oligomenorrhoea n 91.4 : Dg; PCOS E 28.2.Na Klinickom sam radila hormonski status u vrame kada nisam imala ciklus 9 meseci.Interesuje me Vase misljenje na osnovu ovih vrednosti:TSH(Tireotropin)0.43;TSH-Ab-Ne;FSH (0 min)-8.0;(20 min)-7.4;(40 min)-7.0.LH(0 min)-6.3,(20 min)-4.8,(40 min)-4.7.PROGESTERON-7.8.PROLAKTIN-(8 cas)-441,(11cas)-224,(13 cas)-206,(23 cas)-314.ESTRADOL-76,6.Testosteron-0,96.ACTH-8,72.DHEA-S-339.170h-PROGESTERON-1,5.ANDROSTENEDION-3,35. Uradila sam i OGTT-a sa insulinemijama i rezultati su sledeci:INSULIN-(0 min)-12,(30min)-62,(60 min)-48,(120 min)-60,(180 min)-41.INSULIN TOLERANS TEST-I-4,9;II-9,0;III-7,0;IV-6,4;V-6,1. U braku sam 2 godine i ne ostajem u drugom stanju.Imala sam jedan namerni prekid trudnoce ranije.Generelno i suprug ima problem vezan za spermogram ali prosto i sama znam da dok i ja ne sredim svoj ciklus nema od tog posla nista.Ali kako kada ni jedan doktor nece istinski da se pozabavi mojim problemom,mantaju me ovamo-onamo a rezultata rada nema nigde.Dali su mi uput da radim HSG ali moji ciklusi su toliko ne redovni da ja ne mogu da povadim sve potrebne rezultatate koji su validni 1 mesec da bih radila HSG,a i kada pogodim taj 8-mi dan ciklusa i skupim sve rezultate,oni nece da me prime na odelenje.Sta savetujete kako bih sredila ciklus i konacno znala kada dobijam.Nisam jos navela da su mi jajnici policisticne gradje. Unapred hvala

    Odgovoreno: 12. 05. 2008.
    • Ovako- Vas hormonski status je u redu, nemate insulinsku rezistenciju - sto je dobro, ali imate retku menstruaciju- samim tim nemate ovulaciju (ili retko) sto naravno stvara problem zatrudnjivanja. medjutim Vi ste imali trudnocu ranije i sa tog aspekta mislim da nema potrebe (bar ne za sada) da radite HSG (tu nije Vas problem).
      Moj savet je da se Vas suprug obrati urologu za pomoc (pregled- terapiju) jer za medikamentozno poboljsanje spermograma potrebno je vrem (72-74 dana) a mozda je potrebna i operacija (ako ima varikokelu). Dok on sredjuje sebe Vi krenite sa Cikloproginovom- nju cete da pijete duze vreme (najmanje 3 meseca), a uz ovu terapiju ciklus ce Vam se srediti i dobijacete redovno. Ponekad je samo ovo dovoljno, ali ako nije ciklus se moze stimulisati Klomifenom, ali je potrebna Vasa upornost i zainteresovanost Vaseg Dr. Potrebno je UZ-cno pracenje ciklusa, stimulacija, indukcija ovulacije i ciljani odnosi ili inseminacija  (u zavisnosti od rezultata spermograma Vaseg supruga), a sve je izvodljivo. Naravno odradicete i standardne stvari vezane za lecenje steriliteta (kolpo. PA. V+C bris, mikoplazmu, ureaplazmu, toxoplazmu, hlamidiju, spermogram i spermokulturu.