Pošto mi prvi put niste odgovorili, pokušaću ponovo.Imam 41 godinu. Nalazi od 05.02.glase: VS III grupa, dosta bakterija. Kolposkopski PVU je cilindrična prekrivena pločastim epitelom sa znacima cervitisas. Na steržnjoj usni je transformaciona zona otvorenog tipa sa dosta otvora žlijezda. Opisana promjena slabije prima jod a u I kvadrantu se registruje jod negativno polje veličine 10x10 mm. Ginekološki nalaz: U spekulima je nešto više vaginalnog sekreta.PVU je cilindrična. Palpatorno uterus je u RVFnormalno velik tvrd ograničeno pokretljiv, dextroponiran. Predio desnog jajnika je lako osjetljiv, lijevo je b.o. Dg: RVF uteri, Descenssus uteri, Adnexitis chr lat dex, Colpitis. Terapija: Neo-Penotran. Papa test: stepen čistoće 3, II grupa. Dosta skvama uz guste nakupine leukocita Citolizu i eritrocite. Da li je za opisane promjene potrebno neko liječenje osim Neo-Penotran vaginaleta?

    Odgovoreno: 04. 04. 2008.
    • Ne bi bilo lose da uradite V+C bris i da lecite po nalazu antibiograma (uz lokalnu primenu propisanih vaginaleta koje su ok). Na grlicu imate patolosku sliku (jod negativno polje)- prilicno velikih razmera 1x1 cm- verovatno upalnog porekla. Potrebno je ovu promenu kolposkopski i PA pratiti i ako se zadrzava mozda biopsirati, a potom eliminisati (laser, spaljivanje) naravno u dogovoru i po proceni lekara koji Vas redovno prati. Takve promene na grlicu pretstavljaju "slabu tacku" i stvaraju uslove za stalnu infekciju i poremecen vaginalni sekret.