postovanje,imam 22god.i radim kao med.sestra u pancevu.Prvi mc bio je u 13-toj god i od tada su neredovne,od 16-te god.se lecim(UZ je otkriveno PCOsy)u pancevu sam dobila injekcije progesterona i dobila ali ponovo neredovno i uz to pojavila se pojacana maljavost ali delimicna.Od 18-te god se lecim na institutu za endokrinologiju(th-diane,te cikloproginovu,janine,pa yasmin,ali cim pravim pauzu mc izostaje)moj problem je sledeci:u poslednje 3 gog.imam problema na aksilama i preponama stvaraju se furunkuli koji su otporni na sva lecenja(po antibiogramu)uz to i maljavost je jos vise izrzena(genitalni predeo)zbog cega imam problem sa psihicke strane(nisam imala odnose-nikad)na sta mi je lekar rekao da ce se sve moje muke resiti(furunkuli i PCOsy)kad budem imala odnose,molim Vase misljenje,s'postovanjem Nada

    Odgovoreno: 02. 04. 2007.
    • Verovatne znate sve sto cu Vam reci, ali ponovicu. Vi pripadate PCOSY -sindromu koga karakterise sirok spektar razlicitih poremecaja koji u osnovi imaju hronicnu anovulaciju, gojaznost, pojacanu maljavost. Znaci Vi u osnovi imate hronicni endokrinoloski problem pa je i pristup resavanju dugotrajan. Diane 35 je izbor za Vas zbog antiandrogenog efekta, ali th mora da traje dugo. Takodje vrlo je vazna telesna tezina pa ukoliko imate problem posetite dijeteticara koji ce Vam odrediti dijetu. Naravno morate se konsultovati sa endokrinologom i uraditi oralni glukozotolerans test sa insulinemijom kako bi se eventualni poremecaj na ovom nivou (vrlo cesto prisutan) korigovao. Posto se radi o kompleksnom poremecaju i pristup mora da bude multidisciplinaran, pa ako treba i sa ukljucivanjem psihologa kako bi Vam pomogao da prevazidjete postojece komplekse. Dok se na ovaj nacin ne uvedete u poboljsanje kozmeticari ce Vam sigurno pomoci- verujte niste jedina zena koja ima problema te vrste i to ne treba da bude razlog Vasih psihickih problema