Postovani gdine dr. Stefanovicu,
    prilikom poslednje posete ginekologu saznala sam da imam kondilome i ranicu na zidu materice. Molim Vas da mi odgovorite koliko su kondilomi opasni, kako i zbog cega nastaju, da li je neophodno njihovo uklanjanje. Ranica na zidu materice me je jos vise zabrinula s obzirom da suprug i ja zelimo bebu. Da li sve ovo moze da bude smetnja trudnoci?
    Unapred zahvalna

    Odgovoreno: 25. 02. 2007.

    • Postovana; kondilomi su rezultat infekcije Humanim Papiloma Virusom, virusom koji ima afinitet za sluzokoze i koji se u najvecem broju slucajeva prenosi polnim putem pri cemu manifestacija infekcije nije obavezna (pogotovu kod muskarca). Postoji oko 100-tinak vrsti ovog virusa a neki od njih imaju maligni potencijal i predstavljaju osnovu za razvoj karcinoma grlica materice.Manifestacija infekcije nastaje narocito prilikom pada imuniteta a trudnoca je takvo stanje tako da u trudnoci moze doci do “bujanja”ovih promena.”Ranica” je na grlicu i potrebno je uraditi kolposkopiju i bris po Papa-Nikolau .Znaci konkretno ako ima kondiloma treba ih skinuti, a grlic pregledati kako je navedeno.. Ukoliko ovo ispostujete i naravnosa Vasim ginekologom prodiskutujete ove probleme za trudnocu nema prepreka.