Poštovani doktore, molim Vas za stručno mišljenje: Koristila sam Mercilon  tablete za kontracepciju skoro dve godine, radi zaštite i zbog obilnih  menstruacija, i mogu vam reći da nisam imala problema tokom njihovog  korišćenja, i ono što me sada interesuje, tj. interesuje mog muža, da li  to može da utiče na neku buduću eventualnu neplodnost, pošto su njemu  njegovi prijatelji lekari napričali priče da korišćenje kontraceptivnih  pilula ima neke neželjene efekte po plodnost žena. Nerviraju me takve  priče, a pošto nameravamo da pravimo bebu, želela bih da to radimo bez  nervoze (moje i moga muža) :-) . Hvala!

    Odgovoreno: 22. 01. 2008.

    • Milioni zena na zapadu koriste kontracepciju- a u nasoj zemlji na zalost samo 2% zena, ali smo zato sigurno prvi u Evropi po broju abortusa. Price koje kruze o OK- cak i u lekarskim krugovima su potpun o pogresne i ja ne mogu da ih potvrdim- naprotiv mogu da kazem da su ordinarna glupost. Smatra se cak da min. 6 meseci OK u zivotu svake zene pretstavlja dobru prevenciju karcinoma jajnika. Dakle po prestanku OK napravite pauzu od 3 meseca (koristite neku drugu kontracepciju) a zatim slobodno opusteno pravite decu. Nema stetnih efekata po plodnost zene.