Postovani doktore, ja imam 32 godine i dugo se lecim od steriliteta, a  Intenzivno u poslednje cetiri godine. Prema svim analizama sa mnom je  uglavnom sve u redu osim kod postokoitalnog testa gde je utvrdjeno da u  grlicu materice ima malo pokretnih spermotozoida. Napominjem da nisam  radila PH test. Kod HZG-a je utvrdjeno da imam malo zadebljanje na jednom  jajovodu ali je preporuceno da se to otklanja u krajnjem slucaju. Radjeno  mi je kod privatnog lekara u Nisu oko 8 inseminacija, ali bez uspeha.  Zatim smo u Beogradu u Institutu radila analize vaginalnog i cervikalnog  brisa i osim Candide nista nije pronadjeno. Tada je kod supruga, koji ima  40 godina, utvrdjena oligostenospermija. Sta ovaj rezultat podrazumeva,  da li mogu i sa ovakvom dijagnozom spermograma, putem inseminacije ostati  u drugom stanju. Sta vi preporucujete? Da li postoji lek za  oligostenospermiju (napominjem da nemamo novca za vantelesnu oplodnju,  prijavili smo se za besplatnu u Narodnom frontu ali su nam rekli da cemo  mozda stici na red za dve do tri godine). Gde u Nisu mogu da uradim PH  vaginalnog sekreta i da li mi vi preporucujete da to uradim ( cula sam da  ako je PH povecana da moze biti uzrok steriliteta).

    Odgovoreno: 10. 01. 2008.
    • Dijagnoza vaseg muza je osnovni problem Vaseg steriliteta i pravi lek za  Vas je ICSY (intracitoplazmatska spermaticna injekcija)- dakle vantelesna  oplodnja (specifican vid- kod loseg spermograma). Najbolje uspehe ima Dr  Vlaisavljevic koga mozete kontaktirati u Gospodar Jevremovoj u BGD-u-  naravno privatno. Nemojte vise raditi inseminacije jer ocito da nemaju  efekta a preterani broj istih moze dovesti do nekih imunoloskih problema.  Posto nemate para za IVF neka Vas suprug poseti urologa da bi se  eventualno nesto uradilo za poboljsanje njegovog spermograma, ali kazem za  Vas je najbolje da na neki nacin skupite pare i zavrsite posao kod  Vlaisavljevica ili Ljubica.