POSTOVANI DOKTORE,  DA LI JE MOGUCE DA LEKOVI ZA SMANJENJE KRVNOG PRITISKA U TRUDNOCI  (METILDOPA) DOVEDU DO GUBITKA PLODOVE VODE? Ovo pitam zbog planiranja  sledece trudnoce, jer mi se tokom prethodne (srecom se sve dobro zavrsilo)  desilo da 15 dana po pocetku terapije Metildopom izgubim plodovu vodu, a  da nista nisam primetila. To se dogodilo na kraju sedmog meseca trudnoce.  Do tada je sve bilo u najboljem redu,(pila sam jos Partusisten, bez  Verapamila, ali takodje nisam osecala nikakve kontrakcije pre uvodjenja  terapije). U trudnoci sam se ugojila ukupno 10 kg, porodjaj je izazvan na  kraju osmog meseca.Trenutno mi je pritisak 130/85, kao i u prosloj  trudnoci kada je umeo da "skoci" na 140, 150 / 90, 95. Napominjem da sam  poslednjih mesec dana trudnoce provela u bolnici i da su svi drugi nalazi  bili uredni (bubrezi, srce...). Kako da izbegnem eventualne komplikacije u  narednoj trudnoci?  Hvala!

    Odgovoreno: 08. 01. 2008.
    • Trudnocom izazvana hipertenzija se obicno javlja samo u jednoj trudnoci- tako da se taj problem u sledecoj verovatno nece ponoviti. Takodje Metildopa ne moze uticati na kolicinu plodove vode- to smanjenje je bilo posledica neceg drugog a ne terapije ovim lekom. Nemocni smo da predvidimo kako ce se odvijati sledeca trudnoca- ali forsiranje morske ribe u ishrani (losos, skusa, sardina) zatim redukcija koncentrovanih ugljenih hidrata kao i upotreba magnezijuma i Omega 3 nezasicenih masnih kiselina znacajno doprinose smanjenju incidence javljanja hipertenzije.