Imam 39 god, pre 9 god sam pokušavala da ostanem truda sa tadašnjim momkom, ali bez uspeha (očigledno). Tada mi je doktor rekao da imam odsustvo ovulcije, pa sam pila clomifen, dabroston i bromergon (pošto sam imala mleko). Kad sam prekinula sa dečkom i terapijom, uradila sam HSG kod drugog doktora i ispalo je da imam neprohodne jajovode i samo jedan (desni) mi je proodan (posle HSG). Sad sam sa momkom godinu dana i svo vreme pokušavamo, ali bez uspeha. Pre 2 meseca sam uradila hormonski status 3 dan od ciklusa i rezultati su: Estradiol II-27.75 FSH-6.50 LH-3.53 prolaktin-13.30 Sve su u normali. Doktor mi je preporučio laparoskopija i histeroskopija, ali doktor u bolnici mi je uradio samo laparoskopiju (rekao da nema potrebe) Laparoskopski nalaz: napravljena miomektomija-intramuralen miom 5-6sm, zatim enukleacija i ekstirpacija na kapsula na ednometrioticna cista na desen ovarium i negova endokoagulacija. I hromopertubacija na oba jajovoda koji su propustili metilensko plavo. Izvinjavam se na mom prevodu na srpskom (ja sam Makedonka), ali nadam se da ćete me razumeti. Doktor je rekao da je sad sve u redu i da nemam potrebu da uzimam ništa..ni za ovulaciju, ništa..Da probam prirodnim putem. Mislim da ja nemam baš vremena za prirodni put, ali slušam doktora.
    Koje je Vaše mišljene? Da li mi je sve u redu? Možda glupo pitanje, ali mnogo mi znači Vaše mišljenje:))))
    Puno pozdrava iz Makedonije

    Odgovoreno: 21. 12. 2008.
    • Skinut Vam je miom, uklonjena endometrioticna cista i proverena prohodnost oba jajovoda. Po pravilu ako je endometrioza H-P dokazana onda je obavezno da primate Diferelin 3-6 meseci [popričajte sa dr koji Vas je operisao]. Obično kod žena kod kojih ne postoji neki vidni problem, a imaju problem steriliteta posle miomektomije se stvar sama od sebe "sredi"- ostanu trudne bez problema- što mislim da će biti Vaš slučaj. Dakle moj savet: 3 meseca Diferelin, zatim sledećih 6-8 meseci pokušati prirodnim putem, a polako se spremati za VTO ako do trudnoće ne dodje [a mislim da će doći].