Postovani dr Stefanovicu,zanima me vase misljenje o oralnim kontraceptivima.U poslednje vreme cesto citam da upotrebu pilula povezuju sa rakom dojke i grlica materice.Ja imam 30 godina,nisam udata.Vec dve godine koristim Yasmin pilule.Pre nego sto sam pocela sa pilulama imala sam jako bolne i obilne menstruacije.Sa ovim pilulama osecam se odlicno,nemam te probleme,menstruacija traje tri dana i nije bolna.Uskoro planiram trudnocu pa me zanima koliko vremena je potrebno mom organizmu da se normalizuje nakon sto prestanem da uzimam pilule i da li je tacno da zene koje su uzimale pilule cesce imaju blizanacku trudnocu.A narocito me interesuje ovo vezano za pilule i rak dojke i grlica materice.Unapred se zahvaljujem.

    Odgovoreno: 26. 11. 2007.
    • Mnogobrojne nezavisne studije pokazale su da nema povezanosti OK sa rakom dojke. Sto se tice raka grlica - takodje nema direktne povezanosti ali indirektne da a one su posledica veceg promiskuiteta (veci broj partnera) zena koje koriste ok.. U nasoj zemlji samo 2 % zena koristi neki vid kontracepcije dok u zapadnoj Evropi oko 60 mil. zena koristi OK. Takodje smatra se da bar 6 meseci OK u zivotu svake zene pretstavlja dobru prevenciju za karcinom jajnika. Yasmin je najpropisivanija tbl. Zato se ne sekirajte. Sto se tice blizanacke trudnoce posle Ok moguca je u prvom mesecu nakon prestanka upotrebe zbog tzv. rebound efekta , ali to je retko i zato se savetuje da posle prestanka upotrebe ok jos tri meseca vodite racuna a potom se upustite u zeljenu trudnocu.