Cijenjeni, voljela bi da mi odgovorite vezano za plodne dane. Ciklus mi je redovan 28dana i uvijek oko 15.dana osjetim napuhane grudi, akne koje traju do menstruacije. Da li je to pouzdan znak da je prosla ovulacija. Decko koristi prezervativ pa me zanima da li nam je siguran sex nakon 20.tog dana kada osjetim sve ove simptome, mislim da li mozemo koristiti metodu prekinutog snosaja?  S nadom da cete mi brzo odgovoriti unaprijed hvala. P.S.da li mi preporucujete pilule i koje? Imam 28god i uredan gin.pregled?

    Odgovoreno: 26. 11. 2007.
    • Kod urednog 28-dnevnog ciklusa ovulacija se desava 14.-og dana ( druga faza men. ciklusa je stabilnija pa se vreme ovulacije racuna unazad- tako sto se od duzine ciklusa oduzme 14 dana- a to znaci da nikada unapred ne mozete znati kada ce Vam biti ovulacija). Nadutost grudi, staklast sekret, tackasto krvavljenje su takodje znaci koji ukazuju na ovulatorni ciklus. Teorijski spermatozoidi zive 72 h a jajna celija 48 h tako da je mogucnost oplodnje (teorijski) + - 5 dana od dana ovulacije sto bi kod Vas bilo od 9. -19. dana. Ali u praksi nije bas tako. Ukoliko Vam je veza duga i stabilna (samo ne zelite neplaniranu trudnocu) metoda prekinutog odnosa posle 20-og dana bi mogla da dodje u obzir uz sve gore napomenute ograde i racunajuci s tim da je to najnesigurniji nacin kontracepcije. Sto se tice OK preporucio bih Vam tabl. Jeanine (niskodozazni OK sa izuzetnim kozmetickim efektom ) jer ste napomenuli akne u drugoj polovini ciklusa.