Poštovani dr,
    u junu, zbog povećane vrednosti tsh (7,30 uIU/ml), ordinirana mi je terapija Euthyroxa od 50 ug i vrednost tsh je nakon mesec dana bila snižena-1,75, ali porasle su vrednosti t 4-210. Tada mi je smanjena th, na 25 ug svaki dan, a potom 2 dana po 25 a 3-ci dan bez th. Poslednji nalaz: tsh-7,15 (norm.vred.0.270-4,2) t 4-143.8 (66,0-181,0) t 3 2,72 (1,3-3,1). Dr koja mi je preporučila th mi je savetovala da pijem th u cilju pripreme za trudnoće, do koje u ovih par meseci nije došlo, ali mi je objasnila da se vrednosti do 10 uIU/ml tolerisu i da u protivnom mi nije potrebna th. Napominjem da nemam subjektivnih tegoba. Dg: Subklinička hipotireoza. Uz uredan.
    Moje pitanje je da li mi je potrebna th, jer do trudnoće nije još došlo ili da pijem th tek u trudnoći?

    Odgovoreno: 21. 12. 2008.
    • Osovine Hipotalamus-Hipofiza-Štitna žlezda i Ht-Hf-Jajnik su medjusobno povezne i influentne, te je moguće da medjusobno utiču jedna na drugu, ali to ne mora uvek da bude tako. Da bi se znalo da li je ili nije tako mora Vas pregledati i hormonski ispitati i ginekolog, a o daljoj terapiji će se odlučiti na osnovu ovih nalaza.