Htela sam da Vas pitam šta su to policistični jajnici? Uz-čni pregled kako se radi? Šta to podrazumeva, koji sve nalazi su potrebni?
    Unapred Vam se zahvaljujem

    Odgovoreno: 21. 12. 2008.
    • Policistični jajnici su uvećani jajnici zadebljane kapsule sa puno sitnih cistica. Uz njih ide sindrom policističnih jajnika koga osim izgleda [opisanog] karakteriše i gojaznost, pojačana dlakavost, retke menstruacije, loša tolerancija šećera, retke ovulacije i posledični sterilitet. UZ-cni pregled se radi preko trbušnog zida [potrebna je puna besika] ili vaginalnim putem. Za PCOSY potreban Vam je i hormonski status [od 2-4 dana ciklusa].