Poštovani,
    5. decembra na GAK KC u Nišu uradjena mi je amniocenteza, jer je na UZ indikovano odsustvo endodijastolnog protoka kroz ductus venosus. UZ KZ 16+2, BPD 34,2; HC 125,7; AC 111,6: F1 20,7; UZ/NG 16+1; PM 13.8 08, posteljica prednji zid, vidljive fetalna ehoanatomia za sada uredna, FSF+.(podaci iz otpusne liste). Predlaže se fetalna ehokardiografija i OGTT.
    Molim Vas za Vaše stručno mišljenje i objašnjenje o tome šta znači odsustvo endodijastolnog protoka i kako se radi ehokardiografija i OGTT. Unapred hvala!

    Odgovoreno: 21. 12. 2008.
    • Poremećen protok kroz ductus venosus može biti povezan sa hromozomskim poremećajima [Downov syndrom - zato je i uradjena amniocenteza]. Fetalna ehokardiografija - pregled srca i njegove gradje se ne radi rutinški u Nišu, te ukoliko neko od nas posumnja na srčanu manu ili ima indikaciju [porodica, prethodno dete, šećerna bolest] onda predlažemo ehokardiografiju   [ultrazvucno] na koju ćete ići kada budu bili gotovi rezultati amniocenteze.