Molim Vas da mi rastumačite nalaz: nakon izvršene LOOP pp L-SIL.perimenopausis, rađen mi je papa test: mikroskopski opis: papa 2 stc.3. Lekar kaže da je to druga na treću grupu, ne razumem kakva je to grupa? Ja sam sa 3-a papa testa otišla na operaciju, a sada imam nalaz papa testa 2-3. Pronađen mi je virus hpv. Lekar predlaže da radim tipizaciju-kakva je to metoda? Imam zapaljenje i date su mi canesten vaginalete.
    Molim za mišljenje

    Odgovoreno: 28. 09. 2008.
    • Loop pp L-SIL= isecanje sumnjivog mesta na grliću omčom zbog promene niskog premalignog karaktera. Taj isečak je trebalo da analizira patolog i tada bi dilema oko PAII-III bila rešena- znači kada postoji dilema oko PA nalaza (PA-III= ima promenjenih ćelija koje u perspektivi mogu preći u maligne, ali još uvek nisu) radi se ciljana biopsija (isecanje parčeta sumnivog tkiva i H-P analiza) i na osnovu nje tretira grlić. HPV tipizacija je odredjivanje vrste virusa koji je uzrokovao promene na grliću (uzima se kao bris), ali insistirajte na H-P analizi