Bila sam pre nekoliko dana na pregledu. Radjena je i kolposkopija i receno mi je da imam mozaik i ektopiju. Mozete li mi reci nesto vise o tome? Da li je i kolika opasnost od neke prekanceroze? Takodje od skora imam i genitalne kondilome. Hvala unapred!

    Odgovoreno: 28. 08. 2007.
    • Vise puta sam pisao o tome- kolposkopija i Papa test predstavljaju screening premalignih promena. Znaci pomocu ova dva pregleda postavlja se sumnja da se na grlicu dogadja nezeljeni proces a definitivna dijagnoza se postavlja ciljanom biopsijom (uzimanjem isecka sa sumnjivog mesta) i histopatoloskim pregledom uzetog materijala. Mozaik predstavlja patolosku kolposkopsku sliku i u zavisnosti od Papa testa moze biti indikacija za biopsiju i H-P dijagnostiku. I jedna i druga promena posledica su infekcije Humanim Papiloma Virusom. Kondilome uklonite ( radiotalasima ili laserom) a promenu na grlicu propratite do 6 meseci ili biopsirajte i po nalazu patologa tretirajte - naravno u konsultaciji sa Vasim ginekologom.