1. Otkrivanje ranih genetskih poremećaja u trudnoći

    Pitanje broj: #60527

    Imam 36 godina, i u šestoj sam nedelji trudnoće. Ovo mi je druga trudnoća, prva je bila uredna, sa 29 godina. Želela bih da radim amniocentezu, zbog godina koje imam, drugih indikacija nema. Lekar koji je potvrdio trudnoću, predložio je horiocentezu, kao manje invazivan postupak, sigurniji i sa tačnijim rezultatima. Međutim, ja sam naišla na kontradiktorne informacije od drugih lekara i na internetu. Kakvo je Vaše mišljenje, koji je postupak bolji, mada znam da oba spadaju u invazivne metode sa određenim rizikom? Kako se odlučiti? Placentocentezu bismo platili, ali ne želim da to bude faktor odlučivanja.

    Odgovoreno: 11. 05. 2010.
    • Iako se amniocenteza ranije preporučivala svim trudnim ženama posle 35-godine, danas se ženama u Vašim godinama, bez drugih faktora rizika preporučuje prvo double (dabl) i triple (tripl) test. Tek ako njihove vrednosti odskaču od normalnih, preporučuje se horiocenteza ili amniocenteza. Inače, horiocenteza nosi rizik od spontanih pobačaja od 1-2% , dok je ovaj rizik kod amniocenteze 0. 5-1% . Takođe, smatram da je amniocenteza pouzdanija metoda od horiocenteze.