Poštovani
    problem je sledeći: poslednje 2 godine, gde u poslednjih 6 meseci su pojačani bolovi u vratu, išao kod ortopeda, neurologa, fiziatra. E sada najviše mi je pomogao neurolog, tako što mi je prepisao movalis, tetrazepam i beviplex pa posle mi je rečeno da idem na fizikalnu terapiju i da snimim skenerom i po potrebi magnetni vratni deo kičme. Fizikalna terapija je prekinuta zbog bolova, pa sam išao na skener i na snimanje magnetom. I izveštaj je sledeći: početne spondilotične promene vide se na vratnim pršljenovima. Mene zanima sada da li to može da se ikako sanira pošto je to početna faza, jer samo da napomenem da mi se vrat koči posle 10-15 min sedenja gde su mi ruke ispružene, tj kada sam za računarom ili vozim.
    Unapred se zahvaljujem pozitivnom odgovoru, koji se nadam da će mi imalo pomoći!

    Odgovoreno: 22. 05. 2009.
    • Spondiloza spada u degenerativne reumatske bolesti koje nisu "opasne", ali mogu biti vrlo neprijatne. Upornom fizikalnom terapijom (tretman 2 do 3 puta godišnje) , kao i vežbama za bolni cervikalni sindrom, moguće je ublažiti tegobe i usporiti dalji napredak. Dobro je da se bavite umerenom fizičkom aktivnošću, da izbegavate prinudni sedeći položaj (uz računar), kao i da izaberete adekvatan jastuk za spavanje (najbolje u vidu valjka).