Poštovani,
    Imam bebu, 4,5 meseci kojoj se palci na rukama i kažiprst povlače prema dlanu, simptomi se nisu ispoljavali nakon rođenja, nego oko trećeg meseca.
    Molim za Vaš savet i hvala Vam unapred.

    Odgovoreno: 21. 04. 2009.
    • Poštovana,
      Posle tri meseca šaka počinje da se otvara i palac se odvaja ka spolja. Međutim, toleriše se ako povremeno beba drži palac ka unutra ili formira pesnicu. Veoma je važno da li postoje j oš neki znaci razvojne nezrelosti, a to bi mogao utvrditi dečji neurolog ili dečji fizijatar. U svakom slučaju, nemojte detetu davati da drži predmete tipa zvečke (koja ima dršku kao olovku), jer to zahteva stisak šake. Ponudite joj igračku koja zahteva otvaranje šake, npr. lopticu, kocku, valjak (npr. flašica) i dr.
      Srdačan pozdrav.