Imam skoliozu od 11-te godine sa 48 stepeni. Nosila sam milvoki mider 2 godine, tlso 2 godine i zatim ga u srednjoj skinula i nisam radila vežbe. Pre par godina sam osetila jake bolove u leđima skinula sam 28 kg viška i počela sam ponovo sa vežbama i sad imam 34 stepena. Interesuje me, sada imam 22 godine, da li se još kičma može kriviti? Do kada se preporučuju vežbe? I kakve su tegobe u trudnoći?
    Unapred zahvalna na odgovoru!!!

    Odgovoreno: 08. 04. 2009.
    • Napredovanje skolioze se završava sa završetkom koštanog rasta (prosečno, 5 godina nakon prve menstruacije). Nakon toga ne postoji progresija krivine, ali je takva kičma podložna razvoju degenerativnih promena ranije nego kod ostale populacije. Važno je da nastavite sa vežbama mišića koji "drže" kičmeni stub, stalno i svakodnevno. U trudnoći vodite računa o težini, ne preterujte sa gojenjem jer to dodatno opterećuje već statički narušen kičmeni stub.