Poštovana,
    pokušaću da Vam objasnim moj problem. Nadam se da ću Vam uspeti objasniti, jer cu pisat laički... naime, već duže vreme imam problem sa kičmom (bar ja tako mislim), najveća koncentracija bola je u donjem delu kičme, bliže sredini ledja, a na oko 2 cm od kičmenog stuba...čak mi se čini da imam i neko zadebljanje (da li kože ili nečeg drugog) sa desne strane kičmenog stuba...i onda kad malo se laički izmasiram, bol jenjava, al ne nestaje...pa nosim pojas koji me tera da držim kičmu ispravljeno, i tad je bol za nijansu manji, al ne prestaje...takodje me i u predelu lopatica boli, a ako bih pomerala ramena napred - nazad, čuje se glasno "kvrckanje" u predelu lopatica... e sad, da li je svega ovog uzročnik, moje dugogodišnje nepravilno držanje kičme (iskrivljenost), da li ovo može i od nerviranja da se pojavi? Da li je u pitanju samo kičma...a da, masaža mi uvek ublaži bol...šta da radim, gde da se obratim, a da ne lutam, da vidim uzrok mog problema, a samim tim i rešenje da nadjem??? Nadam se da ćete me razeumeti, i  pomoći mi odgovorom....
    Unapred zahvalna

    Odgovoreno: 10. 02. 2009.
    • Verovatno se radi o fibroznim čvorićima između lopatica koji se relativno često javljaju kod ljudi sa nepravilnim držanjem. Leče se fizikalnom terapijom (ultrazvučna i ručna masaža, grejanje). Što se tiče bolova u donjem delu u blizini kičmenog stuba, trebalo bi uraditi RTG snimak LS kičme, a ako zadebljanje koje ste napipali nije video lekar, javite se hirurgu na pregled.