Poštovani doktore,
    moja dijagnoza je ispravljena fiziološka lordoza, obostrana lumbolizacija S1, spina bifida S1. Nedavno sam, nakon jake prehlade imala bolove na levoj strani grudi, kao i ispod plećke, takodje leve. Na predlog doktora snimala sam pluća i ona su potpuno u redu. Pošto su bolovi u grudima bili sve jači, na kraju i nesnosni, javila sam se lekaru opšte prakse i kao terapiju dobila Movalis. Jaki bolovi su prestali, u grudima naročito. Bolovi na levoj strani, u ledjima i dalje prisutni, pa me je doktor uputio na snimanje kičme. Dijagozu sam Vam poslala na početku. Inače ledja me jako bole kad dugo stojim, ali dok hodam ne.
    Šta je sa mnom i kakve mi vežbe možete preporučiti?
     Puno Vam hvala.

    Odgovoreno: 04. 12. 2008.
    • Opisane promene na RTG-u, spadaju u degenerativne promene koje nisu ‚‚opasne‚‚ ali mogu dati povremeno vrlo neprijatne tegobe. Potrebno je da povremeno (bar 2 puta godišnje), sprovedete fizikalni tretman (elektroterapija, laser, masaža, magnet i vežbe) koji će znatno popraviti stanje. Vežbe koje ćete naučiti na tretmanu, treba da sprovodite redovno i svakodnevno u kućnim uslovima. To su vežbe za bolni cervikalni i lumbalni sindrom.