Poštovana,
    moja beba sada ima puna tri meseca i pet dana. Rođena je sa punih osam meseci. Po puštanju iz porodilišta rečeno nam je da ima malo ne razvijene kukove zbog čega su nam savetovali da joj stavljamo široko povijanje i da je nipošto ne stavljamo na stomak. Mi smo to i ispoštovali. Na poslednjem pregledu kukova rečeno nam je da je sve u redu i da možemo skinuti široki povez ali sada naša beba plače pri svakom našem pokušaju da je stavimo na stomak čak i kada je najraspoloženija. Moje pitanje bi glasilo da li je to posledica navike da je stalno na leđima ili treba da se obratimo našem pedijatru i kako da je naučimo da leži na stomaku i ojača vratne i leđne mišiće?

    Odgovoreno: 02. 12. 2008.
    • Dete staro tri meseca ne mora da toleriše položaj na stomaku, pa nemojte na tome insistirati, već sačekajte neko vreme (dve nedelje). Sa 4 meseca, deca počinju sama da se okreću na bok i stomak. I to je individualno (neka beba to uradi sa 4, neka sa 5, ali do punih 6 treba da se okrene svaka). Ako za 2-3 nedelje vaša beba ne počne da toleriše položaj na stomaku, ako leži asimetrično, ako je lakat iza linije ramena, obratite se dečjem neurologu i fizijatru.