Imam bebu, dečaka, starog 3 nedelje. Kada leži, zabacuje glavu pozadi i u taj položaj se stalno spontano namesti. Sestra iz patronaže je rekla da to nije ništa opasno i posavetiovala da mu podmećem urolan peškir iza glave i da mu takav ne dozvoljavam, medjutim on onda izvuče nogice pozadi, tako da moram i noge da mu nameštam. Porodjaj normalan u 38. nedelji (brz za 3 sata je bilo gotovo) uz epidural, apgar skor 10/10.
    Napišite mi Vaše mišljenje i savet, od kako ga ispravljam, zadnja 4- 5 dana neće lepo da spava kao pre.

    Odgovoreno: 16. 11. 2008.
    • Zabacivanje glavice unazad je česta pojava kod beba u prvim nedeljama života. Dešava se zbog nezrelosti i disharmonije mišićnog tonusa između mišića savijača i opružača vrata i trupa. To postepeno postaje manje izraženo i prestaje za oko 6-8 nedelja. Ako se nastavi i posle toga treba da posetite dečjeg neurologa i fizijatra. Do tada: kada dojite bebu ili je hranite iz flašice, držite je u naručju tako da su obe bebine ruke ispred tela, a kada je nosite, neka lice bude okrenuto prema napred, u uspravnom stavu, a bebina leđa naslonjena na vaše grudi (ne prema sebi).