Poštovana dr,
    Moja beba ima 4 meseca i 1 nedelju, interesuje me kada mogu da je stavim u polusedeći položaj u kolicima i kada treba da počnem da je stavljam da pomalo sedi?
    Hvala unapred na odgovoru!

    Odgovoreno: 14. 11. 2008.
    • Ne treba da je stavljate niti u polusedeći niti u sedeći položaj! Nije normalno da dete sa 4, 5, 6, meseci sedi, kao što nije normalno da u tom uzrastu vozi bicikl. Sedenje je položaj koji se ostvaruje potpuno spontano, onda kad dete SAMO sedne. Normalno je da dete od petog meseca, pa sve do osmog ili devetog, u ležećem položaju na leđima odiže noge od podloge i vuče ih prema glavi, te tako formira svoj kičmeni stub i jača mišiće potrebne za stabilnost, a istovremeno prebacuje svoje težište ka glavi. Svako okretanje deteta sa osloncem na zadnjicu dovodi do sabijanja kičmenog stuba, deformacije i usporavanja funkcije šake. Prosečno zdravo dete može da sedne između 9 i 12 meseci: tek kada se samo okrene sa leđa na stomak (5-6-7), zatim se na stomaku odigne od podloge i zauzme puzeći stav (8,9,10 mes.), zatim se "na šakama i kolenima "ljulja" napred-nazad i iz tog položaja, podmetanjem noge ispod zadnjice, seda. Od preranog prisilnog postavljanja u sedeći položaj, vi nećete imati nikakve koristi, a dete može imati štete. Pročitajte na ovom sajtu tekst o normalnom razvoju kretanja.