Imam bebu od 4 meseca. Pre neki dan smo otišli na pregled kukova i lekar je utvrdio sledeću dijagnozu: Pedes calcaneovalgi posturalis. Rečeno nam je da beba ima stopala okrenuta ka spolja i da se to jako teško da ispraviti.
    Zanima me da li mogu da radim neke vežbe sa svojom bebom, da mu pomognem da ispravi stopala? Hvala...

    Odgovoreno: 09. 11. 2008.
    • Deformiteti stopala otkrivaju se na samom rođenju, tako da je veoma čudno da to do sada niko nije zapazio (pedijatar u porodilištu, u savetovalištu...) Sam naziv "posturalis" kaže da se radi o položajnom deformitetu, a ne o ozbiljnom strukturalnom. Za početak, nemojte da stavljate dete da spava na stomaku (valgus se obično javi kod dece koja spavaju na stomaku, a na rođenju ga nije bilo), a ako to ne uspe, odvedite dete na vežbe - fizijatru. Posturalni deformiteti se koriguju vrlo lako i veoma uspešno, za razliku od strukturalnih.