Poštovana,
    juče mi je rađen MR pregled LS kičme i nalaz je sledeći: discus hernia L5-S1 dorsomedialis pp.lat.dex., degeneratio disci i.v. L2-L4, L5-S1, subluksacija art. L4-L5 levo. Imam 29 godina, 3 porođaja i posle svakog jake bolove u kičmi i ukočenost nogu, sa svakim se stanje pogoršavalo da bi sada sve češće bila u akutnoj fazi. Česti bolove i utrnutost desne noge.
    Zanima me da li stanje može da se popravi ili da se samo održava u ovoj fazi i da li je neophodna operacija.
    Unapred zahvalna

    Odgovoreno: 17. 10. 2008.
    • Stanje se ne mora pogoršavati i ne mora uopšte doći do operacije. Potrebna vam je povremena fizikalna terapija (2-3 puta godišnje), kao i da naučite zaštitne i rasteretne položaje za kičmeni stub (može vam pokazati terapeut na vežbama). Najbolje je da svakodnevno radite vežbe za jačanje paravertebralnih mišića koji su \"prirodni korset\" kičmenog stuba.