1. Anabolički steroidi nakon preležane mononukleoze

    Pitanje broj: #159273

    Da li se posle preležane mononukleoze (uz koju su propratni simptomi uvećanje jetre i veliko povećanje transaminaza alt, ast na preko 1000) koja je preležana pre 4 i po godine, mogu koristiti anabolički steoridi (oralni) za koje važi da su veoma hepatotoksični? Uzimao bih 30mg dnevno, mesec dana, da li postoji opasnost od povratka mononukleoze ili dobijanja žutice? Pozdrav i hvala!

    Odgovoreno: 05. 02. 2019.
    • Poštovanje,

      Upotreba steroida i hormona u cilju ostvarenja bilo kog fitnes cilja je apsolutno nepotrebna. Mislim da upotreba steroida nije direktno povezana sa povratkom mononukleoze ili žuticom ali da, postoje zdravstveni rizici i učinili biste sebi uslugu ako biste odustali od te ideje. Oralni steroidi će sigurno dovesti do povećanja vrednosti transaminaza i do narušavanja balansa hormona što dalje može da prouzrokuje druge zdravstvene probleme.