1. Trening nakon povrede i povećanja kilaže

    Pitanje broj: #160657

    Do pre godinu dana redovno sam trenirao 5 do 3 puta nedeljno, visokim intezitetom. Usledilo je nekoliko povreda, osećaj prezasićenosti, a nakon jedne ozbiljnije prehlade nikako nisam uspevao da pronadjem dovoljno energije za trening. Nekoliko puta sam započinjao ponovo proces treninga, ali sam redovno morao da pravim pauze, što zbog povrede ahilove tetive, što zbog prehlada (kojima inače ranije nisam bio sklon). Pre par meseci sam jače povredio ahilovu tetivu i napravio pauzu od skoro tri meseca kako bih je sanirao, ali kako je ostajao blagi bol u listu i tetivi, obratio sam se ortopedu koju je ustanovio išijas. Tetiva po njemu izgleda nikada nije ni bila problem. Kako sam u međuvremenu stigao do 110 kg potreban mi je savet oko vrste treninga kako bih skinuo kilograme. Najbliži zatvoren bazen je na 100km od mog grada tako da plivanje nije opcija.

    Odgovoreno: 05. 02. 2019.
    • Poštovanje,

      Ukoliko je dijagnostikovan išijas javite se fizijatru ili reumatologu kako bi se započelo adekvatno lečenje i sprečile dalje komplikacije.

      Razlog čestih prehlada je vrlo verovatno slab imunitet. Kako bi unapredili vaš imunitet, a time sprečili česte prehlade koje ometaju vaše aktivnosti predlažem promene u načinu ishrane i uvođenje fizičke aktivnosti. Promena načina ishrane neće samo da reši problem sa imunitetom već ćete tako samnjiti i telesnu masu. Manji broj kilograma može može ublažiti simptome išijasa.

      Što se tiče treninga snage preporučujem vežbe koje angažuju velike mišićne grupe (grudi, leđa, noge) ali ne i one koje u znatnoj meri opterećuju lumbalni deo kičme. Takođe, preporučujem vežbe koje će jačati duboke mišiće trupa u funkciji stabilizatora, kao što su izdržaj (plank), bočni izdržaj (side plank), antirotacione vežbe trupa itd. Za kardio trening možete koristiti sobni bicikl tako što ćete pritisak na pedale vršiti petom i time rasteretiti list i ahilovu tetivu.

      U ISHRANI TREBA IZBEGAVATI

      - prženu i pohovanu hranu u svim oblicima

      - mesne prerađevine (kobasice, roštilj meso, šunke, salame, mesne nareske itd)

      - grickalice, peciva

      - zašećerene napitke, sokove (gazirane i negazirane)

      SVE GORE NAVEDENE KATEGORIJE NAMIRNICA TREBA ZAMENITI SLEDEĆIM NAMIRNICAMA:

      - meso (piletina, ćuretina, junetina, ovčje i jagnjeće meso), jaja i nerafinisani mlečni proizvodi (bez dodataka šećera) u umerenim količinama

      - brokoli, kelj, spanać, špargla, kupus, paprika, prokelj, krastavac, tikvice, paradajz, luk, cvekla i ostalo povrće

      - maslinovo ulje, kokosovo ulje, avokado, masline

      - orašasti plodovi (orah, lešnik, badem, golica..)

      - krompir, batat, sočivo, pasulj, kinoa, ovsene pahuljice, heljdine pahuljice, grašak, boranija, pirinač itd.

Komentari na pitanje: #160657

    • Boli me leva bitina lijeva strana od koljena pa dole do prstiju hladno vruco strujanje bolovi trnci sve sam probo infuzije blokade fizikalne terapije infiltraciju neko alternativno lecenje vise od 1 god sad sam pred OPjedinu pomoc imam od Deflomata 75 mg. ali to je ograniceno po 12 sahata po tableti ako neko nesto vise zna molim da mi javi.

    • Postovani imam bolove u kukovima ,zadnjici i ti bolovi se spustaju u butine i listove ,javlja se i hladan kuk i hladna noga,bolovi su i u lezecem polozaju,sta da radim koju terapiju da koristim,primam trenutno trodone i bolovi su umereni ali ako pokusam da ustanem bol je nepodnošlhiv,