1. Višak kilograma u klimaksu

    Pitanje broj: #736

    Imam 55 godina i prekomernu težinu, skoro trideset kilograma više. Fizijatar me je poslao kod endokrinologa da prekontrolišem štitnu žlezdu da bi ustanovili da li je debljina zbog štitne žlezde. Uradila sam rezultate i to ovako izgleda TPO 7613 TSH 0.82 FT4 11.1 HbA1C 5.2 Endokrinolog mi je prepisao Euthyrox 25 mg na drugi dan i XENIKAL 1 tableta dnevno pre jela/ručka. Da li će mi se kilaža vratiti na normalu, kakva sam bila pre pet godina kada sam ušla u klimaks i da li je taj klimaks proizveo te rezultate?

    Odgovoreno: 08. 05. 2007.
    • Gojaznost se leči promenom načina života (redukciona meicinska dijeta, dozirana fizička aktivnost) i ukoliko nema rezultata bezbednim lekovima, Xenical (orlistat) u dozi od 2-3 kapsule dnevno preme uputstvu doktora. Ovakva terapija na duge staze daje dobre rezulate. Treba urditi OGTT, dati podatke o krvnom pritisku, masnoći, visisni, težini i obimu struka da bi se eventualno sprovelo dopunsko lečenje. Na osnovu navedenog štitasta žlezda nije odgovorna za porast težine.

Komentari na pitanje: #736

    • Poštovani, pre par dana sam radila rezultate krvi (u toku menstruacije) TSH je 5.08 ft4 je 15 ft3 je 5.11. Po prvi put u životu mi je rečeno da imam štitnu žlezdu i data mi je terapija. Da li ću morati ceo život da pijem tablete?