Gospodjo Golubovic,hvala puno Vam na brzom odgovoru. Da dopunim moje pitanje,pa cete mi i vi dati precizniji odgovor. Kao sto sam napisala u stimulaciji Gonalima u postupku vantelesne oplodnje primila sam tacno 12 gonala.Posle 6 ampula vrednost e2=250,nakon toga sam primila jos 4,5 ampule i estradiol mi je bio visok 2560.Dr.koja je radila vantelesnu smatra da je ta visoka vrednost estradiola sprecila polodu da se implementira u matericu.. Posto planiram sledeci postupak potreban mi je savet dobrog endokrinologa. Nakon neuspeha odradila sam test OGTT i vrednost inulina bila je manja od 2.glukoza 4,8,a posle uzimanja 75 gr glukoze vrednost je bila 6.11. Na osnovu tog rezultata,dr.ginekolog dala mi je da pijem SIOFOR 850,po dve kapsule dnevno.Po njenom misljenju jedino uz tu terapiju mocicu da ostvarim trudnocu u postupku vantelesne.LEkove pijem mesec i po dana.Drugi lekari ginekolozi koji se bave vantelesnom oplodnjom smatraju da ja niposto ne treba da pijem SIOFOR,jer nemam povisene vrednosti insulina. I sad sam na mukama,sta da radim. Trenutno nemam vrednosti mojih hormona 3 dana ciklusa,ali znam da su bili odlicni. lh i fsh oko 5 nesto prolaktin 280,za tiroidnu zlezdu takodje sve normalno. Jedan jajnik mi je policistican,ali kako ginekolozi tvrde vrlo malo. Hvala unapred!! Moje pitanje je da li ishrana utice na visoku vrednost estradiola? Kako da u sledecem postupku mi se ne desi nesto slicno?

    Odgovoreno: 21. 02. 2008.
    • Ja se ne bavim problemom vantelesne oplodnje i stvarno ne mogu da vam dam adekvatan odgovor sto se tice vasih pitanja vezanih za taj deo. Sto se tice primene metformina (tb. Siofor) tu se slazem da posto nemate hiperinsulinemiju nema ni potrebe za upotrebom ovog leka cije je primarno dejstvo da poveca osetljivost tkiva na dejstvo insulina kod osoba kod kojih je to izmenjeno( postojanje insulinske rezistencije i hiperinsulinemije) sto po svemu navedenom nije slucaj kod vas. Ass.dr Milena Velojic Golubovic