Postovana Imam 64.godine.Operisan sam od neoplazme prostate.Od lekova uzimam Decapeptyl amp.1 mesecno,Flutamid tab. Na kontrolnom pregledu u VMA u oktobru 2007.godine stanje je solidno.Medjutim sa glikemijom nije uredu - 16. Mislio sam da je to zbog stresa oko raznoraznih pregleda. Prosle godine u ovo vreme glikemija je bila: Na gladno: 7,2 pre rucka: 6,7 posle rucka 9,5 O lekova doktorka mi je prepisala:Glibedal 1/2+0+1/2 i gluformin 2X 1. Sada glikemija na gladno: 9,10,13 Posle jela 14 Setanje: Svakodnevno idem u kupovinu,na pijacu. Telesna tezina:Imam 80 na 167 sm,ali niti dobijam na tezini niti gubim. Ishrana: Vodim racuna,imam tablicu namirnica skrobnog i vocnog porekla na stolu.Prema tablici idatu od Klinike za endokrinologiju i metabolizam u Skoplju,ne uzimam vise od 16 hlebnih jedinica,a svaka namirnica na tablici ima kolicinski i kalorijski velicinu koja odgovara 1 hlebnoj jedinici. Jedino sada oko Novogodisnjih praznika i Bozica,uzimao sam i malo kolaca(ako je to razlog povisene glikemije) Pritisak: 145/85.Uzimam amplopin 5mg i Hemokvin 20 mg po jednu tabletu. Holesterol 5,8,a trigliceridi 1,7 Od lekova sada uzimam 2 x 1 Glibedal i 2 x 1 Gluformin. Molim Vas objasnite mi kako da uzimam lekova u odnosu na hranu,da li da menjam Glibedal? Ima li sanse da jos neku godinu izbegnem bockanje inzulinom?

    Odgovoreno: 21. 02. 2008.
    • Vi ste vec na kombinovanoj terapiji preparatom sulfonilureje i metformina koji nisu dali zadovoljavajucu glikoregulaciju te se namece potreba za korekcijom terapije. Obzirom da vam doze leka nisu maksimalne jos uvek postoji mogucnost da se njihovim povecanjem postigne dobar terapiski odgovor ali ako do toga ne dodje svakako ce biti nuzno zapoceti sa primenom insulina sto uopste ne treba da vas plasi obzirom da je isulin lek i njegova primena ima za cilj da vas leci a ne da vam skodi. Moj savet vama je da vase postojece lekove zamenite tbl. Glucovance 500mg/2,5mg koje bi ste uzimali dve tablete ujutru i dve uvece.U slucaju odzavanja lose glikoregulacije svakako ne treba odlagati uvodjenje insulina u terapiju. Ass.dr Milena Velojic Golubovic