Zanima me da li hipertireoza moze biti posledica virusne upale stitne zlezde,i sta se u tom slucaju radi? Da li je moguce potpuno izlecenje medikametoznom terapijom? U mom slucaju svi simptomi su se javili naglo pre dva meseca,pre toga nisam imala nijedan jedini simptom. To se desilo nakon dve respiratorne infekcije,u roku od mesec dana,pracene bolom u grlu i febrilnim stanjem. Niko u porodici nema tu bolest. Pozdrav, hvala

    Odgovoreno: 18. 02. 2008.
    • Najcese je hipertireoza autoimuno oboljenje cije ispoljavanje moze biti prouzrokovano nekim deklasirajucim faktorom (u vasem slucaju virusnom infekcijom) ali koji svakako nije primarni uzrok. Takodje i negativna porodicna anamneza nije garancija da se bolest nece pojaviti. Samo oboljenje leci se primarno lekovima koji ako ne daju adekvatne rezultate moraju biti zamenjeni drugim vidom lecenja ( primena radioaktivnog J ili operativno). Ono sto je za vas trenutno najbitnije jeste redovna upotreba preporucene terapije i redovno pracenje od strane endokrinologa. Ass.dr Milena Velojic Golubovic