Molim vas za jedan odgovor: Koliko je najmanji broj jedinica insulina Lantus koji se moze davati? Moze li jedna jedinica, dve jedinice, tri jedinice, cetiri jedinice... Podrazumeva se davanje insulina jedan put u 24 sata. Moze li da se prestane sa davanjem insulina kada se sa navedenim jedinicama glikemija krece pre dorucka i dva sata posle dorucka izmedju 4 i 7. Dali bi bila dovoljna dijeta i jos nesto od lekova i fizicka aktivnost? Veliki pozdrav.

    Odgovoreno: 10. 02. 2008.
    •  Na zalost niste mi napisali nista podrobnije o vasoj bolesti ( koliko godina imate, od kada bolujete, od kada ste na insulinu, od koje ste doze dosli do ove koju navodite, cime ste ste se pre insulina lecili i zasto ste prevedeni na insulinsku terapiju) jer bi tako dobila adekvatan uvid i mogla da vam tako i odgovorim, obzirom da nacin lecenja i pristupa osobi sa dijabetesom nije isti za sve i zavisi od gore navedenih podataka.Takodje, nacin lecenja a samim tim i vrsta i doza insulinskog preparata, zavise i od njihovog efekta na glikoregulaciju, koja se procenjuje na osnovu vrednosti HbA1c (cije vrednosti takodje ne navodite) i vrednosti jutanjih i postprandijalnih (nakon obroka) glikemija. Po meni, nema svrhe davati tako male doze insulina te vrste, ako je glikoregulacija dobra, i treba ga obustaviti ali uz adekvatno prevodjenje pacijenta na oralnu terapiju ( cija vrsta i doza takodje zavise od individualnih karakteristika bolesti). Na kraju moram reci da odluka o ukidanju insulina, uvodjenju oralne terapije i pracenju efekata lecenja nije na vama, vec na vasem endokrinologu, odnosno onom koji vam je insulinski preparat uveo u terapiju, te mislim da bi tim povodom trabalo njemu da se obratite. Ass.dr Milena Velojic Golubovic