Postovani, imam 34 godine.Visoka sam 168cm, teska 89kg.Ja nikad nisam bila mrsavica, ali sam se kretala u grupi osoba normalne tezine, do studija, kada sam imala tezinu oko 65 kg.Vec 10 god. radim posao koji zahteva dugo sedenje i ume da bude veoma stresan. Imam jedno dete, rodjeno 2000.god. (U trudnoci se nisam previse ugojila (12kg), iako je sve vreme bila ukljucena hormonska terapija i mirovanje i posle se sve vratilo u normalu). 2001. godine mi je odstranjena zucna kesa i posle toga sam se za nekih 16 meseci ugojila skoro 25 kg, koji su se svuda "rasporedili", ali najvise na stomaku (108cm obim)i gornjem delu abdomena.Citala sam da to nosi velike rizike. Zelim da se vratim na normalnu tezinu (jer se osecam lose, a planiram i trudnocu). Molim savet u smislu sta da uradim prvo, drugo, trece... :) Kakve analize treba da uradim,kom lekaru da se obratim? Kakve fizicke aktivnosti dolaze u obzir? Fizicki sam totalno neaktivna, hranim se neredovno i nezdravo.Imam okostavanje kicme i diskopatiju, pa mi je zabranjeno trcanje, skakanje i sl. Svesna sam da SVE treba menjati i jako sam resena da to ucinim, ali mi se cini da ako to krenem da radim na svoju ruku, mogu da napravim vecu stetu nego korist. Unapred hvala i izvinite na opsirnosti.

    Odgovoreno: 10. 02. 2008.
    • Ako ste iz Nisa ili inklinirate geografski Nisu javi te se meni na pregled u specilalisticku ambulantu Klinike za Endokrinologiju, svake srede od 8-11h, gde bi vas pregledala i indikovala potrebna ispitivanja a takodje odredila vama prilagodjen terapiski tretman uz dalje redovno pracenje brzine i stepena redukcije telesne tezine. U slucaju da niste iz ovog regiona obratite se instituciji i lekaru koji se tu odakle ste, bavi problemom gojaznosti i koji je edukovan za rad sa takvim osobama, obzirom da je gojaznost bolest koja zahteva adekvatan pristup i dobru saradnju pacijenta i lekara. Vi inace na osnovu mera koje ste napisali, sapadate u gojazne osobe, obzirom da vam je indeks telesne tezine > 30,0 ( sto se odredjuje na osnovu odnosa telesne tezine i visine), te samim tim ( a imajuci u vidu i vase godine) sapadate u osobe koje treba da se povrgnu lecenju. Ass.dr Milena Velojic Golubovic