Poštovani,
    Moja rođaka je radila analizu krvi u čijem naslovu piše: vrednost hormona i drugih parametara u krvi određivani automatizovanom metodom Elecsys rezultat PTH je 102pg/ml lekara opšte prakse u bačkoj palanci ne ume da joj objasni o čemu se radi, a ona zbog bolesti supruga nije u mogućnosti da ide na kontrolu kod dr. Prodanovića na VMA. Molim Vas da mi kažete o čemu se radi i da li je potrebno neko hitno obraćanje lekaru.
    Hvala na pomoći!

    Odgovoreno: 23. 04. 2009.
    • Poštovana,
      Mnogo faktora utiče na donošenje definitivnog zaključka o zdravstvenom stanju vaše rođake. Ako uzmemo u obzir da je laboratorija gde su rađene analize pouzdana, jako je bitno odakle je vađena krv, da li su u pitanju vene vrata ili (mnogo verovatnije) periferne vene zato što se referentne vrednosti razlikuju. Za periferne vene je normalan opseg 10-55 pmol/ml. Najbolje bi bilo da rezultate pogleda internista ili bolje upućen lekar opšte prakse (uz dužno poštovanje) ako već nije u stanju da ode do svog endokrinologa.
      Srdačno, dr. Milena