Poštovani, da li možete da nam kažete koliko puta godišnje se preporučuje merenje telesne visine kod deteta? Hvala Vam.

    Odgovoreno: 08. 06. 2022.
    • Deca treba da budu merena bar jednom godišnje na sistematskim pregledima. Roditeljima se savetuju da u kućnim uslovima bar dva puta godišnje mere decu i da te registrovane visine upisuju u karte rasta. Preporučuje se merenje u jutarnjim časovima,i da dete bude bez obuće. Prosečna vrednost 3 uzastopna merenja se uzima kao određena telesna visina u određenom trenutku. Tada zabeležiti i tačnu starost deteta u trenutku merenja visine. Danas postoje mobilne aplikacije koje omogućuju roditeljima da prate rast dece u kućnim uslovima. Upisivanjem izmerenih visina aplikacija im govori da li dete normalno raste ili je u patološko niskom delu kada se moraju javiti dečijem endokrinologu.