1. Upala grla nakon mycoplasma pneumoniae

    Pitanje broj: #164845

    Imam jedan problem već 7 mjeseci. Naime, imao sam mycoplasma pneumoniae u Aprilu, od tad su mi upaljeno grlo i uvećani krajnici. Izliječen sam od mikoplazme antibioticima, ali upala grla i krajnika je ostala. Tačnije, crvenila još uvijek persistira, dok su krajnici blago natečeni i na lijevom je mali bjeličastih naslaga. Bola nema, osim s vremena na vrijeme. Nemam povišenu temperaturu, ne kašljem, normalno jedem.

    Kasnije mi je otkriveno da imam helikobakteriju, koju sam uspješno eradicirao, ali grlo i krajnici su još opet ostali upaljeni. Potom sam odradio sledeće analize:

    Krvnu sliku (sve u granicama normale, uključujući CRP koji je 0.3).

    Nalaz urina takođe uredan.

    Odradio bris grla i jezika na bakterije i gljivice (i to dva puta), i oba puta ništa nije pronađeno.

    ANA test (koji je prema mišljenju doktorke u redu).

    Odradio sam i analizu Vitamina D, cinka, FE, hormoni štitne, sve u redu, u granicama normale. Bio kod ORL, ona ne zna šta je. Kaže da prema pregledu bi posumnjala na streptokoku, ali pošto brisom ništa nije nađeno, nije sigurna šta može biti problem.

    Molio bih vas, da mi kažete šta bi mogli biti uzroci ovako duge upale grla i krajnika i da li bih trebao odraditi kod neke analize?

    Unaprijed zahvalan!